Besök Grums kommuns twittersida
Besök Grums kommuns sida på Facebook

Kontakta IFO

Kontaktuppgifter och öppettider för individ- och familjeomsorgen (IFO).

Öppettider receptionen
Måndag-fredag: 9.00-16.00
Onsdag: 13.00-16.00
Lunchstängt: 12.00-13.00

Telefontid reception
Måndag-fredag: 8.00-12.00 och 13.00-16.00
Tel: 0555-422 82 
Fax: 0555-106 10

Anmälningar och akuta situationer
Dagjour 070-328 34 98
Måndag-torsdag: 8.00-16.30
Fredag: 8.00-16.00

Telefontider till handläggarna
Måndagar ekonomiskt bistånd: 10.00-11.00
Måndagar övriga: 9.00-9.30
Telefontider övriga vardagar: 8.30-9.30


Pernilla Pettersson
Områdeschef
0555-422 60
pernilla.pettersson@grums.se

Anna-Karin Thorin
Receptionist
0555-422 82 
anna-karin.thorin@grums.se

Sara Bagge
Administratör
0555-422 81 
sara.bagge@grums.se

Familjerätt

Margaretha Olsson
0555-422 87
margaretha.olsson@grums.se

Jenny Larsson
0555-421 21
jenny.larsson@grums.se

Socialsekreterare

Marie-Louise Dannberg
0555-422 32
marie-louise.dannberg@grums.se

Viktoria Brunåker
0555-422 83
viktoria.brunaker@grums.se

Sandra De Jong
0555-422 86
sandra.dejong@grums.se

Felicia Hjelm (Föräldrarledig)
0555-422 76
felicia.hjelm@grums.se

Margaretha Olsson
0555-422 87
margaretha.olsson@grums.se 

Eva Johansson
0555-422 75
eva.johansson@grums.se

Cecilia Nordsäter
0555-42151
cecilia.nordsater@grums.se

Maria Jakobsson
0555-422 33 
maria.jakobsson@grums.se

Jenny Larsson
0555-421 21 
jenny.larsson@grums.se

Socialsekreterare/missbruk

Fredrik Magnusson
0555-422 16
fredrik.magnusson@grums.se 

Malin Elfgren
0555-421 43
malin.elfgren@grums.se

Laila Strandh
0555-421 01
laila.strandh@grums.se

Ekonomiskt bistånd

Siv Dingen
0555-422 84
siv.dingen@grums.se

Sara Oredsson
Ekonomi
0555-421 24
sara.oredsson@grums.se
 
Elin Bjartell
Ekonomi
0555-422 78
elin.bjartell@grums.se

Sofie Malmgren
Ekonomi
0555-422 88
sofie.malmgren@grums.se

Tomas Hane
0555-422 74
tomas.hane@grums.se

Laila Strandh
0555-421 01
laila.strandh@grums.se

Öppenvården

David Eileryd
0555-420 17
david.eileryd@grums.se

Laila Strandh
0555-421 01
laila.strandh@grums.se

Susanne Havenström
070-285 43 22
susanne.havenstrom@grums.se 

Joakim Eliasson
Fältare
072-145 20 34
joakim.eliasson@grums.se 

Lennart Andersson
Fältare
0555-420 66
lennart.andersson@grums.se

Therese Bood
Boendestödjare
072-142 04 68 
therese.bood@grums.se

Anna-Karin Thorin
Boendestödjare (deltid)
072-083 24 04 
anna-karin.thorin@grums.se

Anette Pettersson
Familjestödjare (deltid)
0555-42056
072-1477157  
anette.pettersson@grums.se

Integration

Tomas Hane
0555-422 74
tomas.hane@grums.se

Siv Dingen
0555-422 84 
siv.dingen@grums.se

Socialsekreterare ensamkommande

Magnus Lindholm
0555-422 92
magnus.lindholm@grums.se

Flyktingsekreterare

Carola Zettergren
070-626 63 98

Biståndshandläggare

Erika Mogren (föräldraledig)
Biståndshandläggare LSS/socialtjänst
0555-422 66
erika.mogren@grums.se

Pernilla Smeland
Biståndshandläggare socialtjänst
0555-422 66
pernilla.smeland@grums.se

Eva-Lena Bengtsson
Biståndshandläggare socialtjänst
0555-422 65
eva-lena.bengtsson@grums.se

Maria Aleskog
Biståndshandläggare socialtjänst
0555-422 67
maria.aleskog@grums.se

De personuppgifter som du lämnar kommer att användas för att vi ska kunna tillhandahålla det stöd och den service vi ansvarar för. Kommunstyrelsen i Grums kommun är ansvarig för att dina personuppgifter behandlas i enlighet med gällande dataskyddslagstiftning. Läs mer på www.grums.se/personuppgifterlänk till annan webbplats.

Uppdaterad: 2018-05-31

Kontakt

Pernilla Pettersson
Områdeschef
0555-422 60
pernilla.pettersson@grums.se

Besöksadress
Kommunhuset
Sveagatan 77, Grums

Besök efter överenskommelse.

Postadress
Grums kommun
Individ- och familjeomsorgen
664 80 Grums